דליה מורן | Dalia moran

הוקרה לדליה מורן

משפחת הרצוג ועמותת “יד חיים הרצוג” מבקשים להוקיר את דליה מורן, מי שהייתה במשך למעלה מעשור הארכיונאית הראשית של “יד חיים הרצוג” ובעבודתה בנתה וטיפחה את הארכיון המנציח את פעילותו של הנשיא השישי.

דליה מורן נולדה בשנת 1935 בגבעתיים. בצעירותה הייתה חברה בגרעין “נתיב שדה”, בתנועת הנוער העובד והלומד והייתה מראשוני קיבוץ געש. בשנותיה בקיבוץ נשאה במגוון תפקידים במזכירות הקיבוץ ובתחום החינוך ואף שימשה כשליחת הסוכנות היהודית לחינוך ועלייה בעיר לימה שבפרו. 

בגיל 50 סיימה תואר שני בהצטיינות במדעי הארכיונאות ובמהרה הפכה לאחת מבכירות תחום הארכיונאות בארץ. היא החלה לעבוד בארכיון יד יערי בגבעת חביבה, ונהפכה במהרה לאחת מראשי תחום הארכיונאות בארץ. היא הייתה חברת מועצת הארכיונים העליונה של מדינת ישראל, חברת הנהלת איגוד הארכיונאים, מבקרת האיגוד במשך שתי קדנציות, חברת מזכירות ארגון הארכיונאים הקיבוצי וחברת כבוד של האיגוד הארצי מ-2009. כאות הוקרה נקראה על שמה חטיבת אוסף האמנים של התנועה הקיבוצית בגבעת חביבה.

בשנת 2007 נענתה דליה מורן לפנייתה של אורה הרצוג לשמש כמנהלת הארכיון של נשיא מדינת ישראל השישי חיים הרצוג. ניסיונה העשיר בתחום המורכב של ארכיונים אישיים, בשילוב ההערכה המקצועית הרבה שרחשו לדליה עמיתיה למקצוע, הובילו את משפחת הרצוג להפקיד בידיה משימה רגישה ורבת ערך של יצירת ארכיון זה, המשמר פרק חשוב ורב משמעות בתולדות עם ישראל. 

דליה מורן הכירה את בן זוגה רמי כאשר היה רכז סניף חולון בנוער העובד והלומד. השניים היו הורים לארבע בנות: מרית, נטע, אסיה ומירב. דליה מורן הלכה לעולמה בשנת 2021. 

אנו נמנים על רבים אשר ימשיכו להוקיר את דרכה של דליה מורן ותודתנו נתונה לה על תרומתה החשובה לארכיון המנציח את פועלו של חיים הרצוג.