הרב שמואל יצחק הילמן

הרב שמואל יצחק הילמן

הרב שמואל יצחק הילמן היה סבו של חיים הרצוג, אבי אימו הרבנית שרה הרצוג.

הרב הילמן נולד בעיר קובנא שבליטא בשנת תרכ”ח (1868). אביו, הרב חיים הילמן היה צאצא של הרב שמואל הילמן מהעיר מץ. אמו פיה רבקה הייתה צאצאית לרב יחזקאל קצנלבוגן מהמבורג, נצר לרבי שלמה יצחקי (רש”י), מהפוסקים היהודים החשובים בכל הדורות.

הרב הילמן למד בצעירותו בישיבת וולוז’ין הידועה והוסמך בהמשך לרבנות. לאחר הסמכתו לרבנות כיהן כרב העיירה רזינו בקרבת העיר בריסק שבבלארוס. בשנת 1908 נתמנה לרב העיר גלאזגו שבסקוטלנד וכעבור שש שנים מונה לרב בית הדין בלונדון. בתפקידו זה פעל לסיוע לפליטים יהודים ממלחמת העולם הראשונה וכהוקרה לפעילותו הוענקה לו מדליית זהב מאת מלך בלגיה אלברט הראשון.

בשנות השלושים של המאה העשרים עלה לארץ ישראל. בין השאר עמד בראשו של כולל “אוהל תורה” בירושלים וייסד את משכנו בשכונת רחביה. תחת הובלתו של הרב הילמן נחשב הכולל למוסד מוביל המקדם בצורה ייחודית את הלימוד התורני בארץ ישראל.

בשנותיו בארץ ישראל פעל לבחירתו של חתנו, הרב יצחק אייזיק הרצוג, לתפקיד הרב הראשי לארץ ישראל וסייע לו במאמציו להצלת חיי יהודים בתקופת השואה.

הרב הילמן פרסם סדרת ספרים נודעת בשם “אור הישר” הכוללת מדרשים וחידושים פרי עטו בנושאי פרשת השבוע, מדרש ותלמוד. על כתיבתו זכה בפרס לזכר הרב קוק. בימי המצור על ירושלים במלחמת השחרור התפנה הרב הילמן מביתו והתארח אצל הרב ברוך דב פוברסקי, לימים ראש ישיבת פוניבז’.

הרב הילמן נודע בפעילותו כנגד הרב יוסף שפוצ’ניק, רב שנוי במחלוקת שהתיימר לפסוק על מעמדן של נשים עגונות בצורה מנוגדת להלכה וכך לפגוע בהן ובילדיהן. בשלהי שנות העשרים של המאה העשרים, הוביל הרב הילמן שיתוף פעולה בין מאות רבנים ברחבי העולם במטרה לעצור את הרב שפוצ’ניק. בין הרבנים הבולטים שהצטרפו לקריאתו היו הרב “החפץ חיים” (ישראל מאיר הכהן), הרב חיים עוזר גרודזנסקי והאדמו”ור מגור רבי אברהם מרדכי אלתר.    

הרב הילמן היה נשוי לחיה שיינה, ביתו של נפתלי הירש קמפנר. בנם דוד היה אמן ידוע בלונדון וביתם שרה לבית הילמן נישאה לימים לרב הרצוג והקימה את תנועת “אמונה” לקידום מעמד האישה הדתייה.